Oсновни разлики между Linux и ASP.NET хостинг
Съдържание
За да може да изберете между двата основни типа хостинг - Linux u ASP.NET, е добре да знаете какви са основните разлики между тях.
Технология
От технологична гледна точка двата типа хостинг - Linux и ASP.NET, се различават по операционната система, под която работят сървърите, обслужващи услугите.
Linux хостинга се базира на дистрибуция на Linux операционна система с инсталиран Apache сървър, а ASP.NET използва Windows сървър с включени IIS услуги (Internet Information Services).
Ресурси
Операционната система на Linux сървърите се компилира без графична среда и се управлява през терминал. Графичната среда се добавя при инсталиране на контролния панел WHM/cPanel
или Plesk/Linux
което прибавя незначителен допълнителен разход на ресурс.
Поради тази причина Linux хостинга е много по-ефективен по отношение на използваните ресурси в сравнение с Windows.
При Windows сървърите всичко се инсталира с графична среда, което изразходва много повече памет (RAM), процесорна мощ (CPU) и дисково пространство (HDD/SSD).
Надеждност
И двете операционни системи са еднакво надеждни. Поради факта, че Linux е по-популярна операционна система за управление на сървъри, при нея проблемите се отстраняват по-бързо от технически екип, докато при Windows се налага съдействие от Microsoft или създателите на определен компонент.
Функционалност
От функционална гледна точка Linux е съвместим с повече приложения предоставяни от трети страни, тъй като се разпространява свободно за разлика от Windows.
Ако трябва да използвате Microsoft приложения и функционалности като ASP, .NET, FrontPage, MSSQL, Access, то единствения начин за реализация е чрез използването на ASP.NET хостинг.
Употребата на популярни програмни езици като PHP, JAVA, PYTHON, MYSQL е възможно и за двата типа хостинг услуги.
Цени и лицензи
Linux операционна система е безплатна докато за повечето важни Microsoft приложения трябва да се заплаща лиценз.
Разходите в дългосрочен план, свързани със софтуерни лицензи и хардуерни надстройки, почти винаги показват, че Linux сървърите струват значително по-малко в сравнение с подобни Windows базирани конфигурации.
Потребителски панели
Друга визуална разлика, която се забелязва между Linux и ASP.NET хостингите е потребителският панел, който служи за управление на основните услуги, предлагани към всеки хостинг акаунт. При Linux хостинг най-популярния панел, който се използва, е cPanel:
Той дава възможност лесно да управлявате вашите файлове, бази данни, пощенски и ftp акаунти, домейни, както и да правите настройки по сигурността за достъп до директории и файлове, и да ползвате различни допълнителни приложения.
При ASP.NET хостинг акаунтите за управление се използва Parallels Plesk панел.
Plesk панела предлага аналогични функции като cPanel. Различават се по дизайн и организация на менюта за достъп до отделните функции. Съществени разлики се забелязват основно в допълнителните по-специфични приложения, които предоставят двата панела.
Практични съвети
Не инсталирайте Linux софтуер на Windows хостинг - най-вероятно ще срещнете проблеми поради наличието на web.config файл, права на директории и др.
Един конкретен пример с инсталация на WordPress на IIS7:
- Пренаписването на URL (permalinks) не работи;
- Email не работи;
- Актуализирането на WordPress и плъгините не работи.
Разбира се, всички тези проблеми имат решение, но остава въпроса дали си струва усилията след като има безпроблемен вариант с инсталация на Linux хостинг.
Ако сте изградили мрежа от ASP.NET сайтове на Windows хостинг и поради някаква причина прекратите взаимоотношения с вашите разработчици, бързото намиране на подготвен и свободен специалист най-вероятно ще се окаже проблем.
Огромната част от колегите, които са публикували информация по темата се обединяват около следните изводи.
Ако нямате специфични изисквания да работите с .NET framework приложения в Windows среда (които са в голямата си част корпоративни изисквания), Linux би трябвало да e вашият избор поради следните предимства:
- Ниска цена;
- Стабилност и сигурност на Linux сървърите;
- Гъвкавост и съвместимост на приложенията;
- Достъп до огромен брой приложения и темплейти за сайтове;
- Бърза, лесна и евтина поддръжка.