Архивиране на файлове и бази данни с R1Soft в cPanel
Съдържание
Своевременното архивиране на един уеб проект не трябва да се счита за възможност, а за критично важна необходимост.
Вероятно няма уебмaстер, който да не е изпадал в ситуация, в която архивните копия са се оказвали единственото спасение след неуспешен ъпдейт, лоша комуникация между колеги, хакване и други подобни действия, след които вместо един красив сайт на монитора се разполага удобно белия екран на смъртта (White Screen of Death WSoD) или съобщение за грешка.
В много случаи бедата се случва след изпълнение на автоматизирано действие и се открива след повече от 24 часа. Клиентът е спокоен, че разполага с архив до момента, в който открива, че архива е единствен и е създаден преди по-малко от 24 часа - т.е. единствения архив на практика съдържа същите повредени файлове или база данни.
За да предостави на клиентите си услуги на световно равнище ICN.Bg освен най-съвременна технологична инфраструктура предоставя до 30 броя архиви на файловете и базите данни във всеки хостинг, които са на разположение в контролния панел на клиента по всяко време.
За да предостави на своите клиенти архивиране на най-високо ICN.Bg ползва външен за cPanel доставчик - R1Soft.
Основана в Хюстън, Тексас, компанията R1Soft се счита за водещ търговски софтуер за архивиране на уеб хостинг услуги. Известен като най-бързият и най-мащабируем софтуер за архивиране на сървъри за платформи Windows и Linux в частни и публични облачни структури, мениджъра за архивиране на сървъри (SBM) на R1Soft се използва от 1800 доставчици на услуги, за да защити близо 250 000 сървъра по целия свят.
Софтуерът автоматично генерира архив на файлове, имейли и бази данни. При всеки следващ архив софтуерът автоматично сканира наличните архиви и копира само променените към текущия момент файлове - метода е познат като блоково архивиране (block based archives).
По този начин архивирането става изключително бързо и спестява значителен процесорен (CPU) ресурс.
На сървърите на ICN.Bg R1Soft е настроен да не архивира файлове в помощни формати, които най-общо казано нямат връзка с работата на уебсайта - изпълними файлове, различни типове архиви, стрийминг (и) медиа файлове и др.
Файлови формати, които не се архивират: iso; ace; arj; avi; bak; bin; bz; bz2; cab; car; cbr; ccd; cdr; cue; drw; exe; flv; gz; gzip; img; jar; jmy; lbs; md; mid; midi; mov; mp2; mp3; mp4; mpa; mpeg; mpg; nrg; pae; pak; psb; psd; r00; r01; r02; r03; ram; rar; rm; rmf; sea; sub; tar; tar.gz; tgz; vob; wad; wav; wave; wma; wmv; zip.
Не се архивират файлове, които могат да доведат до влошаване работата на приложенията, извършващи периодичното архивиране на данни. Не се гарантира архивиране и съхранение на бази данни надвишаващи лимита от 1024MB
за всяка база.
В статията ще ви покажем как работи системата за възстановяване на архиви като умишлено ще повредим първо файловете, а след това и базата данни на един тестов сайт и от архивите ще възстановим сайта до коректно работещо състояние.
Отворете cPanel и в секция Files кликнете линка R1Soft Restore Backups:
Наличните архиви са подредени в таблица която съдържа идентификационен номер на архива, точните дата и време на създаване на архива (Recovery Points) както и икони за достъп до различните функции на софтуера (преглед на файлове
, преглед на бази данни
, изтегляне
и send to agent
):
Възстановяване на файлове с R1Soft в cPanel
След като се извърши архивиране, данните се съхраняват в т.нар. точка за възстановяване като се подреждат според датата и времето на създаване.
Има три начина за възстановяване или достъп до файловете:
- Възстановяване на избраните файлове в първоначалното им местоположение;
- Изтегляне на архивните файлове на локален компютър;
- Запазване на TAR или ZIP архив, съдържащ избрани или всички файлове в началната директория на контролния панел.
Нека първо повредим тестовия сайт за да можем да видим R1Soft в действие. На WordPress сайт ще преименуваме директорията /wp-admin/
на /wp-admin-copy/
:
При опит да влезем в администрацията на сайта получаваме грешка - т.е. повредата е успешна:
Сега се връщаме в панела на R1Soft, в таблицата от ляво намераме датата на архива и на същия ред в дясно кликаме първата икона - при посочване с мишката се появява надпис Browse:
На следващия екран навигираме до директорията на сайта icn-demo.com
и маркираме директорията /wp-admin/
:
Тъй като желаем да възстановим сайта възможно най-бързо кликаме бутона Restore Selected и в прозореца за потвърждение кликаме бутона Restore:
Процеса на възстановяване стартира и продължава в зависимост от броя и големината на файловете в избрания архив:
При приключване на възстановяването се появява допълнителна информация:
Рефрешваме браузера и отново сме в администрацията:
Ако погледнем директорията на сайта през SSH ще забележим, че R1Soft е възстановил директорията /wp-admin/
:
По този начин се извършва възстановяване независимо дали става въпрос за един файл или за цяла директория (сайт).
Какви други опции относно архивирането на файлове ни предоставя R1Soft?
Изтегляне на архив на локалния компютър
Ако желаем да изтеглим избрания архив трябва да кликнем бутона Download Selected.
На помощния екран се появява интерфейс, през който можем да конфигурираме типа на архива - .tar
или .zip
, както и дали архива да бъде компресиран. Навигирането в прозореца става с кликане на линковете или чрез бутоните Back
и Next
:
Избираме име на архива - автоматично генерирано или избираме радио бутона Specify Filename и въвеждаме в текстовото поле име на файла по наше желание:
R1Soft ни показва цялата информация за архива на една страница:
Кликаме бутона Download за да изтеглим архива на локалния компютър:
Копиране на архива в директория /home/user/
Ако желаем избрания архив да бъде копиран в главната директория на хостинга трябва да кликнем бутона Send Selected to Agent:
Помощния интерфейс е същия, описан по-горе за опцията Download и включва определяне типа, компресията и името на архива.
На последната стъпка кликаме бутона Send to Agent:
Процеса стартира - не трябва да затваряте този прозорец:
Когато копирането на архива завърши R1Soft ще ни покаже допълнителна информация:
Архива е копиран в /home/user/
директорията на хостинга:
Ако разархивирате файла в директория по избор (например /home/wp-admin/
) ще забележите, че R1Soft е запазил абсолютния път до файловете на архива:
Ако кликнете върху коя да е от двете икони вдясно в главния интерфейс на R1Soft:
вие имате възможност да изтеглите всички файлове на хостинга (без бази данни) и пощите или на локалния компютър (Download), или в /home/user/
директорията на хостинга (Send to Agent):
Възстановяване на база данни от R1Soft архив
Сега нека изтрием таблиците на базата данни на нашия тестов сайт:
При опит за зареждане на сайта WordPress автоматично ни пренасочва към страница за начална инсталация - отново успешно повредихме сайта:
В главния интерфейс на R1Soft кликаме втората икона от ляво - при посочване с мишката се появява надпис Browse Databases:
Кликаме върху иконата със стрелка:
и изчакваме да се зареди списък на базите данни в хостинга:
Маркираме правилната база данни, ако имате съмнения проверете конфигурационния файл на приложението (за WordPress - wp-config.php
, за Joomla - configuration.php
):
и кликаме бутона Restore Selected.
Процеса на възстановяване стартира и трябва да изчакаме да завърши. Това може да отнеме повече от 15 минути и трябва да бъдем търпеливи:
В края на процеса R1Soft ще ни информира, че възстановяването е завършено:
Отново можем да заредим сайта успешно както и да се логнем в администрацията:
Не е възможно през R1Soft да изтеглите архив на база данни. Най-лесния начин да имате архив на база данни е при всяка промяна в съдържанието на сайта да създавате ръчно архив през приложението phpMyAdmin.
Заключение
Надяваме се, че информацията в тази статия ще ви помогне по-лесно да управлявате архивите в контролния панел на хостинга.