Използване на traceroute/tracert за проверка на мрежова свързаност
1. В началото кликнете бутона Start най-долу вляво на екрана и в текстовото поле въведете следната команда cmd:
2. За да стартирате командния прозорец имате две възможности - първата е да кликнете с мишката на реда където е изписана командата cmd.exe, втория начин е с натискане на клавиш Enter след изписване на командата cmd.
И в двата случая ще се зареди следния прозорец:
За по-удобна работа препоръчваме да увеличите размера му чрез бутона за максимален размер на прозорец от лентата за управление.
В този команден прозорец можете да въвеждате команди като ги въвеждате от клавиатурата и те се появяват на мястото на мигащия курсор.
3. Тук вече въвеждаме командата tracert (това е името на командата traceroute при работа с операционна система Windows) като след нея посочваме домейна (IP адреса) към който проверяваме връзката (наличност на връзка и качество на връзката):
Командата има и допълнителни опции които можете да видите като въведете tracert /?.
4. Достигнахме до стъпка където трябва да извлечем необходимата информация от резултата след изпълнение на командата и нейните опции.
4.1 В първата колона виждата броя hops, през които минава мрежовата възка преди да достигне до сървъра/домейна, който проверяваме.
4.2 Във следващите три колони виждате времето, необходимо за осъществяване на връзка с дадения мрежов адрес и обратно (RTT).
4.3 Последната колона показва имената/адресите на рутерите или сървърите, през които минава връзката.
5. Накрая да обобщим и систематизираме информацията получена дотук:
данните за времето, необходимо за достигане на дадена междинна или крайна точка показва колко време отнема да се направи връзка до тази точка и обратно.
Съответно броя на хоповете (междинните рутери/компютри) показва броя междинни точки, през които минава връзката преди да достигне тествания домейн.
По-големия брой междинни точки обикновенно означава по-бавна връзка.
Ако в резултат на изпълнение на командата не стигнете до домейна който проверявате и получите следните съобщения:
17 * * * Request timed out.\
18 * * * Request timed out.\
19 * * * Request timed out.
това означава че нямате връзка към дадения домейн/адрес и следва да се провери кой е последния рутер/компютър, който е отговорил и кой е сървъра, при който връзката прекъсва.