WordPress plugins – Full-width Templates for Any Theme
Съдържание
В статията ще ви покажем как с три клика може да накараме всеки софтуер за създаване на уеб страници (site builder) да работи с почти всяка WordPress тема.
Имаме ли нужда от подобна функционалност?
Категорично да, ако искаме:
- да ползваме пълната ширина на монитора;
- да изградим персонализирана структура на страница или публикация със софтуер като Beaver Builder, Elementor или SiteOrigin;
- да създадем landing page без автоматично добавяните от темата header и footer;
Плъгинът Fullwidth Templates for Any Theme & Page Builder добавя меню с различни опции, които ни помагат да променим начина на работа на темата.
Нека първо да инсталираме и активираме плъгина Fullwidth Templates for Any Theme по някой от описаните начини.
Сега ако отворим страница или публикация ще видим допълнителни настройки в панела Page Attributes:
и, съответно, в панела Post Attributes:
Default template
Настройката зависи от структурата по подразбиране на темата, в примера използваме тема GenereatePress, която предоставя възможност за избор на структура в панела Page Builder Container:
В панела Page Attributes избираме от падащото меню опцията Default template и с помощта на Gutenberg blocks създаваме секция с изображения в три колони:
Стандартен изглед на страницата със странична лента sidebar в браузър:
FW No Sidebar
Опцията FW No Sidebar премахва страничната лента когато е избрана в панела Page Attributes:
Изглед на страницата без страничната лента. Настройката предоставя повече пространство за създаване на по-сложна структура от елементи, но все пак е ограничена от резолюцията (ширината) на темата:
FW Fullwidth
При избиране на тази настройка структурата заема цялата налична ширина на монитора и дава пълна свобода за развихряне фантазията на дизайнери и разработчици:
Изглед на страницата на цял екран в браузър:
FW Fullwidth No Header Footer
Изборът на тази настройка премахва header и footer секциите на темата:
Този тип страници са особено удачни при рекламиране на услуги и продукти (landing pages) и преследват точно определено действие от страна на потребителя - закупуване на продукт, регистриране за бюлетин и т.н.
Премахването на header и footer секциите премахва също и съдържащите се в тях линкове и по този начин оставяме на посетителя по-малко линкове за кликане.
В началото на статията казахме, че с три кликания почти всяка тема може да бъде използвана за създаване на персонализирана структура на страници или публикации с помощта на специализиран софтуер. Тук припомняме тези три стъпки:
1.Кликаме падащото меню Page Attributes или Post Attributes (настройките са идентични); 2.Кликаме избраната опция в менюто; 3.Кликаме бутона Publish/Update за да запазим нашия избор.