Защита от кибер атаки? Как завърши уебинара „Онлайн сигурност и защита. Ще ви засегне ли апокалипсисът на DDoS атаките?“
До каква степен е защитен бизнесът от кибер атаки? Както вече знаете, от ICN.Bg организирахме безплатен уебинар на 5 ноември, който засегна доста актуалната тема за онлайн сигурността и начините, с които можем да защитим бизнеса си в кибер пространството. Нашият лектор Борислав Бориславов разкри същността на този така актуален проблем и въоръжи слушателите с практически съвети и технологични решения. Благодарим на участниците за интересните въпроси, на които с радост отговорихме и които ни дадоха по-голяма представа от какво се интересуват собствениците на онлайн бизнес. Повече за това как протече уебинара "Онлайн сигурност и защита. Ще ви засегне ли апокалипсисът на DDoS атаките?" и на какво наблегнахме можете да прочетете по-долу.
Какъв е вашият бизнес в кибер пространството? Онлайн магазин, информационен сайт, сайт на правителствена или неправителствена организация? Няма бизнес или организация, която да е защитена от кибер атаки.
В сферата на онлайн сигурността и заплахите се разразява ежедневна битка между тези, които се опитват да опазят дигиталния свят и тези, които се опитват да го завземат. Хакерите проникват в мрежи и избягват улавяне, като същевременно открадват инфраструктурата на компании, обръщат я срещу тях, крадат чувствителна фирмена информация, данни на клиенти и парични средства. Всекидневно медиите гърмят с новини за пробиви в силни системи на големи компании.
Хората са наясно с опасността, но дали те предприемат някакви мерки?
Повечето малки организации не смятат, че такава атака може да ги засегне и не вземат мерки за защита. Близо милион зловредни софтуери биват създадени ежедневно. Създадените malware-и продължават да растат по отношение на качество и количество, а авторите им откриват нови платформи, на които да пируват и нови начини да избегнат детекция. Колко голям е вашият бизнес? 5 от 6 големи компании са атакувани през 2014г, което е 40% нарастване от предходната. А 60% от всички атаки засягат малките и средни компании. Вие в коя статистика попадате?
Какво представляват DDoS атаките?
DDoS атаките са една от най-големите заплахи както за обикновения информационен сайт, така и за големите онлайн магазини или платформи за търговия. Но знаят ли хората какво всъщност е DDoS? Може би си мислите, че това е нещо много сложно и неразбираемо, а реално изисква просто обяснение, което да даде веднъж за винаги яснота и разбиране у всички заинтересовани.
DDoS атаки или атаки за отказ на услуга(Distributed denial-of-service attacks) представляват атаки, които целят да спрат достъп на целевите потребители до важна информация или до определен сайт. Те могат да парализират за дни дори най-добре проектираната мрежа, струвайки на организацията милиони долари в пропуснати ползи, замразявайки онлайн услугите и подривайки репутацията на компанията.
Този вид атаки са лесни за изпълнение, което ги превръща в страст за хакерите. Можете да прочетете подробно в нашите статии за това какво представляват DDoS атаките, видовете DDoS атаки.
Кой става най-често жертва на такъв тип атаки?
Без значение от размера на вашата компания и сферата ѝ на дейност, всеки бизнес може да стане жертва на DDoS атака.
- Онлайн магазини;
- Държавни институции, политически партии, правителствени организации;
- Медийни и новинарски сайтове;
- Сайтове с онлайн плащания;
- Сайтове за онлайн игри, залагания;
- Сайтове на телекоми;
- Сайтове на финансови организации, банки, кредитни институции.
Какви са тенденции при DDoS атаките?
- Увеличаване на DDoS атаките в глобален мащаб
- Увеличаване на големината на DDoS атаките
- DDoS атаките стигат страховитите 400 GBps
- Над 50% нарастване на количеството DDoS атаки през първата половина на 2015 спрямо същия период миналата година
- 55% от потърпевшите казват, че атаката е била за отклоняване на вниманието и реалната й цел е била кражба на данни, конфиденциална информация, интелектуална собственост, финансова информация или парични средства.
Какви са последствията от една DDoS атака?
- Финансови загуби и източване на парични средства
- Накърняване на репутацията
- Спад на доверието на клиентите и загуба на клиенти
- Кражба на конфиденциална информация и правни последици
- Спад на продажбите и пропуснати ползи
- Необходимост от мерки за намаляване на щетите и възстановяване на информация, репутация и доверие на клиентите
- Спад в ранкинга на търсачките.
Какви стъпки за повишаване на кибер сигурността предложи нашият лектор:
- Регулярен бекъп
- Disaster recovery
- Captcha за анти-ботове
- Хостинг с web-application firewall
- Хостинг с интегрирана защита
- CloudFlare
- Защите от DDoS атака на мрежово ниво с последно поколение оборудване Radware Defense Prо
Изборът на правилно хостинг решение е първата стъпка към подсигуряване на стабилна онлайн среда. Добавянето на защита към вашия хостинг е ключовия фактор за 100% достъпност на сайта и гарантиране на непрекъсваемост на онлайн присъствието.
Етикети: #sigurnost #online-security #ddos #radware #kiber #uebbazirani-ataki #uebinar #zashtita