XAMPP – тестов сървър на локалният компютър
Много често потребители на споделен хостинг използват сървъра за тестване на различни приложения, програми и скриптове, което води до допълнително натоварване на сървъра и забавяне в работата на собствените им сайтове.
Решението е много просто и удобно – те могат да имат тестов сървър на собствените си компютри и да качват на споделения хостинг само готови сайтове.
В тази статия ще ви покажем как да инсталирате тестов сървър XAMPP на компютър с windows операционна система.
Инсталация на локален сървър XAMPP
Изтегляме архив от следният адрес: http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641
Разархивираме файла в директория My Computer C:, където трябва да остане само директорията xampp.
Влизаме в директорията и правим shortcuts на двете икони xamppstart.exe и xamppstop.exe на десктопа откъдето по-удобно ще пускаме и спираме локалният сървър.
Стартираме локалният сървър от иконата xampp_start.exе и въвеждаме следният адрес в браузер http://localhost/.
Зарежда се началната страница на Xampp и избираме английски език от менюто.
На следващата страница в менюто отляво са всички линкове с информация за отделни модули както и допълнителна документация.
Като кликнем линка Status виждаме кои модули са стартирани.
От линка Security можем да въведем допълнителна защита за нашият локален сървър. Важно: никога не ползвайте XAMPP за професионален сървър – приложението е създадено единствено с цел разработка и тестване на проекти на локалният компютър.
На новата страница кликаме линка http://localhost/security/xamppsecurity.php под графиката
Въвеждам парола за mysql потребителя root (123123) и потребител и парола за xampp (test / 123123).
Ако се върнем на страницата Security и я рефрешнем с F5, полетата които бяха в червено сега са със зелен фон.
При положение, че локалният тестов сървър работи на вашият компютър, няма нужда да се активира FTP сървър. Ако желаете, разбира се, може да активирате FTP и mail сървър.
Нужно е да се направи още една промяна по конфигурацията на apache – във файла C:xamppapacheconfhttpd.conf намираме директивата AllowOverride None и я променяме на AllowOverride All, след което запазваме файла със Save.
Тъй като едва ли ще имаме само един проект на локалния компютър, добре е да направим следната промяна за да бъдат нашите проекти подредени и удобни за работа на по-късен етап.
Влизаме в директория C:xampphtdocs и създаваме нова директория test (изберете каквото име вие желаете). Създаваме shortcut към директорията на десктопа за бърз достъп до файловете.
Нека видим как работи нашият локален сървър като инсталираме две много разпространени програми Wordpress и Joomla.
Wordpress
Изтегляме архив на програмата от wordpress.org и го разархивираме в директория C:xampphtdocstestwp
Логаме се в phpmyadmin от адрес http://localhost/phpmyadmin/ с данните, които въведохме (root / 123123) и създаваме празна база данни.
Кликаме на бутона Databases, създаваме нова база данни в колация utf8 и правим необходимите промени във файла wp-config-sample.php като го преименуваме на wp-config.php
На този адрес http://localhost/test/wp/ вече имаме инсталиран wordpress, който се зарежда от нашият локален сървър.
Joomla
Създаваме нова директория jml в директорията C:xampphtdocstest, изтегляме и разархивираме файловете на програмата от joomla.org, създаваме нова база данни и следваме стъпките на инсталацията http://localhost/test/jml/installation/
Накрая от адрес http://localhost/test/jml/ (от нашият локален сървър) се зарежда нашата тестова joomla.
По същият начин добавяме нова директория в директорията test и от адрес http://localhost/test/new-dir/ се зареждат файловете на новия сайт на локалния сървър.
В следващия материал ще ви покажем как да настроите Dreamweaver към локалният сървър.